אלמנטים מבניים

בפרק טאבון פומפיי: דגם היסטורי | אלמנטים מבניים | תפעול

מבחינה קונסטרוקטיבית, הטאבון מדגם פומפיי מורכב ע"י שלושה אלמנטים עיקרים: מבנה היסודות, חדר החימום והארובה החיצונית.
עם שמירה על האלמנטים האלה הצורה החיצונית יכולה להיות מגוונת מאד, לפי אופי המקום והטעם של המתכננים והמבצעים. בדרך כלל החלל מתחת לטאבון מנוצל לאחסון עצים לשריפה.

1) מבנה היסודות

זה החלק התחתון, התומך בטאבון ומרים אותו לגובה המתאימה לתפעול נוח.

2) חדר החימום

חדר החימום הוא חלל יחיד המורכב משלושה אלמנטים: כיפה ורצפה, פתח ושכבה בידודית.

כיפה וריצפה
הרצפה והכיפה של חדר החימום צריכות להכיל מסה תרמית בכמות מספקת כדי לאגור את החום משריפת העצים ולהחזיק אותו לאורך הזמן הדרוש לשימוש בטאבון. לפיכך, טאבון בשימוש מסחרי או קהילתי, דורש חלל וכמות מסה תרמית יותר גדולים מאשר טאבון בשימוש פרטי. בשלבי החימום הטמפרטורה הפנימית מגיעה לכ-°400/°450, לכן בבניית חדר החימום משתמשים בחומרים מיוחדים היכולים לשמור את חוזקם בחום גבוה בלי לשחרר רעלים.

פתח קדמי
פתח קדמי יחיד בחדר החימום מאפשר להכניס עצים לבעירה, מאכלים, וכמו כן את יציאת העשן דרך חלקו העליון ואת כניסת האוויר בחלקו התחתון.

שכבה בידודית
שכבה של בידוד תרמי המורכבת מחומרים עמידים בחום שעוטפת את חדר החימום ותכליתה היא לשמור בטאבון את   החום הנאגר בו לאורך כמה שיותר זמן. בדרך כלל משתמשים בשמיכות קרמיות או טוף, לפי עיצוב הטאבון ושיטת הבניה.

3) הארובה החיצונית

תפקידה של הארובה, הבנויה מחוץ לחדר החימום מעל הפתח הקדמי הוא לקלוט את העשן היוצא מחדר החימום ולנתב אותו כלפי מעלה כדי שהוא לא יפריע למפעיל הטאבון במהלך עבודתו. האורך של הארובה והחומר ממנו היא בנויה מותאמים לאילוצי המקום ולעיצוב של המבנה. בטאבונים פשוטים הארובה לא מופיעה כלל.

בתמונות תמצאו תמונות של טאבונים מדגם פומפיי בנוים בצורות שונות.

בסרטון הבא: בניית תנור מחמר בחוה Riverfront farm – Spokane, WA, ארה"ב

בסרטון למטה: שלבי בנייה של תנור אבן "לוקסוס" – דגם פומפיי בנוי ללא פשרות!